فوتبال


فوتبال

 

 توضیح مختصر :

ورزش فوتبال بین دو تیم 11 نفره(شامل یک دروازه بان و 10 بازیکن)در زمینی مستطیل شکل و پوشیده از چمن انجام میگیرد.اعضای هر تیم میکوشند با همکاری یکدیگر توپ را در دروازه ی حریف خود جای دهند و تیمی برنده است که گل بیشتری به ثمر برساند.دروازه بان ها میتوانند از همه اعضای بدنشان حتی دست هابرای مهار توپ و ضربه زدن به آن ها استفاده کنند اما بقیه بازیکنان مجاز به استفاده از دستان خود نیستند.

کلمه فوتبال از ترکیب دو کلمه ی فوت (پا ) و بال (توپ)به وجود آمده است.این رشته ی ورزشی اولین ورزش تیمی با توپ بود که در آن ورزشکاران به جای دست ها از پاها استفاده میکردند.با توجه به اینکه بیشتر کارهای دقیق به کمک دستان انجام می پذیرد استفاده نکردن از دست ها سبب میشود انسان دیگر اعضای بدن خود را بیشتر به کار بگیرد.ژان ژیرو دو نویسنده ی فرانسوی مینویسد:«استفاده از دست برای رساندن توپ به هدف سبب میشود که دیگر اعضا و حواس به صئرت کامل پرورش پیدا نکنند»

 

اگر بازی در پایان با گل‌های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می‌کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می‌شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین‌کننده بازی باشد.

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره‌کننده فوتبال در جهان فيفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا می‌نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهاني فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی‌های المپیک تابستاني است.

قدیمی ترین نشانهای که از ورزش با گوی بدست آمده است به 3400 سال پیش از میلاد و کشور چین مربوط می شود.مسابقه این گونه بود که دو دسته از مردان رو در روی هم می ایستادند و تلاش می کردند توپ را از میان دو تیر چوبی که در زمین حریف قرار داشتند عبور دهند.کشفیات باستان شناسان نشان می دهد که در حدود 2500 سال قبل از میلاد در مصر نیز چنین مسابقه ای انجام می شده است...

رم و یونان باستان:

انواع توپ بازي با پا در يونان و رم باستان به اجرا در مي آمد .تصور بر اين است كه رميها بازي با توپ را از يونانيها ياد گرفته باشند .اما قيصر آگوستوس امپراطور رم فوتبال را در سرباز خانه ها ممنوع اعلام كرد. چرا كه معتقد بود اين بازي براي سربازان و جنگاوران رمي بسيار ملايم و سبك است .فوتبال يونانيها اپيگرو ناميده مي شد و در آن دو تيم در دو طرف يك زمين بزرگ صف آرايي مي كردند و با شروع بازي هر تيم مي كوشيد توپ را از ياران حريف عبور دهدو به آن سر ميدان برساند .در ميان روميان بعدها نوعي توپ بازي با پا متداول شد. به نام هارپاستوم به معني( من ميگيرم) بازي هارپاستوم بسيار خشن هيجان انگيز بود به همين جهت سربازان و جنگجويان بيشتر به آن مي پرداختند تا قدرت بدني خود را افزايش دهند. توپ بازي ديگري كه رميها داشتندبا توپي از جنس چرم نرم اجرا مي شد. اين توپ فوليس نام داشت.از روي هار پاستوم يونانيها نوعي بازي دسته جمعي پديد آوردند كه اسفروناثيا خوانده مي شد.

کالچو:

کالچو اولین نمونه ی مسابقات فوتبال بود که بدون خشونت و قانونمند برگزار میشد.در این بازی 17 بازیکن در چهار ردیف قرار میگرفتند.پنج بازیکن به عنوان «اینازی»مامور حمله بودند .در پشت آنها پنج بازیکن با نام «سکونچاریو»حملات رقیب را خنثی میکردند.چهار نفر با عنوان« داتوری اینازی» در ردیف سوم و سه نفر با عنوان «داتوری این دیترو» در خطوط بعدی قرار میگرفتند.زمین به دو بخش تقسیم میشد.دروازه ها در انتهای زمین هر تیم قرار داشت و تمام عرض زمین را در بر میگرفتند.گل زمانی اتفاق می افتاد که توپ از زیر تیر افقی حریف می گذشت.تیم ها بعد از هر گل زمین هایشان را عوض میکردند.پرچمشان را می بستند و به پشت دروازه ی خود می بردند و در آنجا آن را با احترام می گشودند.

در حدود 500 سال پیش کالچو که نوعی بازی با گوی بود در ایتالیا انجام میشد.

خشونت در فوتبال:

در قرون وسطا گاه همه ی جمیت یک روستا یا شهر به دنبال یک توپ به راه می افتادند و با اهالی روستا یا شهری دیگر نبرد میکردند.مسابقات به شدت خشن بود و بسیاری از بازیکنان زیر دست و پای دیگران ما افتادند و مصدوم میشدند.بعضی وقت ها هم بازیکنان کتک کاری میکردند.این بازی ها در نقاط مختلف نام های گوناگونی مانند « لاسول» « کیکینگ» (ضربه با پا) «هالی بال»(توپ مقدس) و «پلین بال » (توپ جهنده)داشتند.

آغاز تحول:

در تاريخ 26اكتبر سال 1863نمايندگان هفت باشگاه و دسته آزاد در لندن جمع شدندوفدراسين فوتبال انگلستان را تاسيس كردند. از اين پس با مسابقات منظمي كه در ميان تيمها برگزار مي شد شمار طرفداران فوتبال نيز در انگلستان رو به فزوني مي نهاد و از طرف ديگر انگليسها به هر نقطه از جهان كه قدم مي نهادند بازي فوتبال را معرفي و منتشر مي كردند. در اواخر قرن نوزدهم فوتبال به قدري توسعه يافته بود كه در بسياري از كشورهاي اروپاي و برخي از كشورهاي آمريكاي لاتين مسابقات فوتبال به صورتي منظم جريان داشت. در سال 1904 فدراسيون بين المللي فوتبال {فيفا}با مشاركت هفت كشور فرانسه هلند بلژيك سوئيس اسپانيا دانمارك و سوئد تاسيس شد. انگلستان در ابتدا از پيوستن به اين هفت كشور خوداري كرد اما سر انجام در سال 1946به آنها پيوست.در سال 1908همزمان با برگزاري چهارمين دوره بازيهاي المپيك فوتبال در برنامه المپيادها قرار گرفت و از سال 1930مسابقات جام جهاني فوتبال راه اندازي شد. در حال حاضر 165كشور جهان عضو فيفا هستند و فوتبال بي ترديد ورزش اول دنيا محسوب مي شود چرا كه فوتبال تركيب كاملي است از فن مهارت قدرت و كوشش جمعي يك تيم.كشورهاي صاحب فوتبال جهان عبارتند از :برزيل انگلستان آلمان آرژانتين ايتاليا فرانسه هلند اسپانيا بلژيك و اروگوئه.

اولین بار فوتبال توسط انگليسيها مقيم ايران در تهران و ملوانان خارجي در بنادر كشور به راه انداخته شد در سال 1907{1286}هجري شمسي وزير مختار انگليس در ايران به منظور ايجاد حس رقابت در بازيكنانو جنبه رسمي دادن به بازيها يك جام {كاپ}براي فوتبال تهيه كرد و اولين دوره رسمي مسابقه فوتبال در همان سال انجام شد.در بازيهاي تيمهاي انگليسي هيچ ايراني شركت نداشت.

كريم زندي اولين ايراني بود كه در سالهاي1287تادر 1295در آن تيمها بازي كرد .طي سال 1299ه.ش فوتبال به صورتي پراكنده و كاملا ابتدايي در زمين هاي حاشيه تهران بازي مي شد.

در سال 1300انجمن ترقي و ترويج فوتبال در تهران تاسيس شد و برگزاري مسابقات فوتبال را بر عهده گرفت.

اولين بار مدرسه آمريكايي البرز فعلي آموزش فوتبال را به دانش آموزان آغاز كرد.در سال 1308اولين مسابقه خارجي فوتبال با تيم باد كوبه {شوروي}در تهران برگزار شد كه در آن شكست خورد.سال 1312را به حق مي توان {سال پيشرفت تشكيلات ورزش}در مدارس و فوتبال در ايران دانست.

در سال1313{انجمن ملي تربيت بدني و پيشاهنگي}تشكيل شد تا متصدي اداره امور تربيت بدني و ورزش در خارج از مدارس باشد.تعداد تيمها در سال 1315و 367تيم در 29استان و شهرستان بود كه در مقايسه با سال 1314كه 152تيم فوتبال وجود داشت قابل توجه مي باشد.در سال 1316حسين صد قياني پس از بازگشت از اروپا به ايران مسئول آموزشو گسترش فوتبال شد از كارهاي صد قياني تشكيل تيم ملي و اعزام آن به افغانستان بود.سال 1318 را ميتوان يكي از نقاط عطف ورزشي بويژه فوتبال در ايران دانست.

ورزشگاه امجديه در اين سال تكميل شد و به شكلي در آمد كه امروز وجود دارد.در 12اسفند سال 1325نخستين فدراسيون فوتبال ايران به وجود آمد و سال بعد در 30دي ماه1326اين فدراسيون به عضويت فيفا پذيرفته شد.

جهانی سازی انجمن فوتبال:

با گسترده شدن محبوبیت این رشته و در اوایل قرن بیستم، نیاز به یک سازمان واحد که امر نظارت بر انجمن فوتبال را برعهده بگیرد، بیش از پیش احساس گردید. انجمن انگلیسی فوتبال برگزار کننده گفتگوهای زیاد در خصوص ایجاد یک سازمان بین‌المللی بود ولی پیشرفتی حاصل نگردید. بنابر این موضوع در انجمن‌های هفت کشور دیگر اروپائی از جمله فرانسه ، بلژیک ، دانمارک ، هلند ، اسپانیا ، سوئد ، و سوئیس مطرح گردید. «فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های فوتبال» (فیفا) در مورخ، ۲۱ می سال، 1904 در شهر، پاریس تأسیس گردید. اولین مدیر این تشکیلات، رابرت گورین بود. نام فرانسوی خلاصه حروف فیفا بعدها حتی در کشورهای غیر فرانسه زبان نیز مورد استفاده قرار گرفت.بازی‌های توپ قرون وسطی که هنوز زنده هستند.

فوتبال ایران و جام ملت های آسیا

هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای آسیایی، بازی هایی تحت عنوان جام ملت های آسیا برگزار می شود. این بازی ها صرفاً مختص فوتبال است و تقلیدی است از بازی های جام ملت های اروپا که آن هم مختص فوتبال است و هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود.

چون جام ملت های آسیا فقط در رشته فوتبال است و برخلاف بازی های آسیایی یا همان المپیک آسیایی در تمام رشته ها برگزار نمی شود، از اهمیت و اعتبار بیش تری نسبت به فوتبال بازی های آسیایی برخوردار است. برای همین سرمایه گذاری و تلاش برای پیروزی و موفقیت در جام ملت های آسیا از سوی کشور ما با جدیت بیشتری دنبال می شود تا کسب توفیق در رشته فوتبالِ بازی های آسیایی.

کشور ایران با کسب 3 مقام قهرمانی در این دوره از بازی ها در سال های  ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ میلادی از اعتبار و مقام ویژه ای در فوتبال آسیا برخوردار بوده است.

فوتبال ایران و جام جهانی فوتبال

جام جهانی فوتبال، مهمترین واقعه ورزشی در صحنه رقابت های فوتبال در جهان است. این بازی ها هر چهارسال یک بار برگزار می شود. تمام قاره های جهان از سهمیه ویژه ای در این بازی ها برخوردارند که کم ترین آن به قاره آسیا اختصاص دارد. از آن جا که در این بازی ها فقط 24 تیم از جهان میتوانند شرکت کنند برای گزینش بهترین تیم های جهان مسابقات انتخابی قبل از برگزاری بازی های جام جهانی در قاره های مختلف، و از جمله قاره آسیا انجام می شود. این مسابقات انتخابی را جام جهانی می نامند که از سال 1974 میلادی ایران پیوسته در آن ها شرکت کرده است.

به علت حساسیت و جذابیت فوق العاده جام جهانی فوتبال، مسابقات انتخابی آن نیز برای کشورها از اهمیت به سزایی برخوردار است. حتی اعتبار و ارزشی که برای این بازی ها قایل می شوند از اعتبار و ارزش بازی های آسیایی و جام ملت های آسیا بیش تر است و تنها حضور در بازی های جام جهانی هم افتخاری برای کشورها و تیم ها محسوب می شود.

کشور ایران نیز طی سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ موفق شده‌است ۴ بار در جام جهانی فوتبال حضور یابد.

تیم ملی فوتبال مردان ایران

تیم ملی فوتبال مردان ایران یک تیم فوتبال بین‌المللی است که به نمایندگی از ایران به میدان می‌رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

بهترین گل زن تاریخ فوتبال ایران علی دایی با ۱۰۹ گل زده آقای گل فوتبال ملی جهان است.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال ناصر حجازی رابه عنوان دومین دروازه‏ بان برتر قرن بیستم قاره آسیا معرفی کرده‌است.

تاکنون در سال‌های ۱۹۹۶، ۱۹۹۹، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ چهار بازیکن ایرانی موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن سال آسیا شده‌اند. خداداد عزیزی، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی چهار بازیکنی هستند که بهترین بازیکن آسیا شده‌اند.

سرمربی تیم ملی ایران در حال حاضر کارلوس کیروش است.

شروع فوتبال از چه سنی ؟

سن 2 تا 6 سالگی:

لازم است کودکان بیشتر در فعالیت‌های شادی‌آور و فرح‌بخش شرکت کنند. در این سن کودک، توانایی شرکت در ورزش‌های سازمان‌یافته مانند فوتبال را ندارد زیرا توانایی حرکتی و تعادلی کامل نیست و محدوده توجه او محدود است.

مهارت‌هایی مانند دویدن، پریدن و شنا را می‌توان به کودک آموزش داد. در این سن، ورزش باید با حداقل آموزش باشد و از ایجاد رقابت و مسابقه بین کودکان جلوگیری شود. هدف اصلی باید لذت بردن از ورزش باشد.

سنین 6 تا 10 سالگی:


گرچه بهبود تعادل و حرکت به‌دست آمده اما هنوز هماهنگی لازم بین دست و چشم به‌وجود نیامده است بنابراین کودک می‌تواند به‌طور محدود به ورزش‌های سازمان‌یافته بپردازد.

ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک، شنا، تنیس برای کودک مناسب است. در این سن تاکید بر آموزش تکنیک است و باید به رقابت و مسابقه کمتر اهمیت داده شود.

سنین 10 تا 12 سالگی:

. سطح شعور و فهم و توانایی یادگیری، تعادلی و حرکتی کودک افزایش می‌یابد و می‌تواند حرکت‌های پیچیده و تکنیک و تاکتیک را یاد بگیرد و در ورزش‌های سازمان‌یافته و برخوردی شرکت کند.

ورزش‌هایی مانند والیبال، بیسبال، فوتبال و دوچرخه‌سواری برای این سنین مناسب هستند.

 

از نظر جنسیت:محدودیت ندارد.

شرایط بازی:

در این بازی هر تیم دارای ۱۱ بازیکن است که یکی از آن‌ها در دروازه قرار می‌گیرد و بقیه با توجه به استراتژی بازی در نقاط مختلف زمین قرار می‌گیرند. در تقسیم‌بندی دقیق، بازیکن‌ها با توجه به مکان قرارگیری‌شان در زمین به مدافع، هافبک و مهاجم تقسیم می‌شوند.
داوری مسابقات فوتبال به عهدهٔ چهار داور است. یکی از داوران که به نام داور وسط معروف است که در زمین فوتبال هم‌راه با بقیهٔ بازیکنان حرکت می‌کند، دو کمک‌داور نیز در کناره‌های زمین قرار می‌گیرند و داور چهارم نیز بیرون زمین است.
هر تیم فوتبال دارای حداقل یک سرمربی، یک مربی و یک مربی دروازه‌بان است. هم‌چنین هر تیم دارای تعدادی بازیکن ذخیره‌است که می‌توانند در میان بازی با بازیکن‌های درون زمین تعویض شوند. تعداد تعویض‌های هر تیم به سه تعویض محدود است.

بازیکنان:

بازیکنان اصلی هر تیم فوتبال 11 نفرند.که یکی از آنها که رنگ پیراهنش هم با هم تیمی هایش متفاوت است درون دروازه می ایستد.در مسابقات بین المللی تعداد بازیکنان ذخیره از 3 تا 7 نفر است.در مسابقات استانداردحداکثر 3 بازیکن ذخیره میتوانند جایگزین بازیکنان اصلی شوند.

دروازه بان:

در بازی فوتبال به کسی که برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌کوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازه‌بان تنها بازیکنی است که می‌تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده کند.(البته فقط در محوطه مشخص شده یا به اصطلاح محوطه ۱۸ قدم).

مدافع:

مدافع بازیکنی است که در پشت هافبک‌ها قرار دارد و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهٔ اولیه او جلوگیری از حریف است برای گل زدن.البته مدافع کار های دیگری هم دارد که یکی از مهم ترین آنها پشتیبانی از هافبک هااست . البته دفاع های چپ و راست در حمله کمک زیادی دارند.

هافبک / بازیکن میانه:

هافبک یا بازیکن میانه بازیکنی است که جایگاهش بین پدافندگر(مدافع) و مهاجم است(در شکل با رنگ آبی نشان داده‌شده‌است). وظیفهٔ اصلی آن‌ها بی بهره کردن تیم حریف از توپ است(که معمولاً با تکل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف خود درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند.

 

فوروارد/ مهاجم:

فورواردها یا مهاجمان بازیکنانی هستند که در نزدیک‌ترین ردیف به دروازهٔ حریف بازی می‌کنند که مسئولیت گل زدن را دارند.

 

زمین بازی:

یک زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین‌المللی می‌بایست تا ۱۱۰ تا ۱۲۰ یارد (قدم) (معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر) طول و ۷۰ تا ۸۰ یارد (۶۴ تا ۷۵ متر) عرض داشته باشد.
زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌تواند بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته و نباید مربع باشد.
یک دروازه مستطیل شکل در وسط خط عرضی (یا خط گل) گذاشته می‌شود که فاصله تیرک‌های عمودی آن از یکدیگر ۸ یارد (۷٫۳۴ متر) و فاصله تیرک افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴۴ متر) است.
در جلوی هر دروازه و به فاصله ۱۸ یارد (۱۶٫۵ متر) از خط دروازه، محوطه مستطیل شکلی وجود دارد که به محوطه جریمه و محوطه هجده قدم معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.
محوطه کوچکتری نیز در جلوی دروازه و با فاصله ۶ یارد (۵٫۵ متر) وجود دارد که می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. خطوط و علامت‌های دیگری نیز در زمین برای مشخص کردن محل قرار گرفتن بازیکنان و جای زدن ضربات کرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد.


آفساید :

بازیکن زمانی در موقعیت آفساید قرار دارد اگر در نیمهٔ زمین حریف باشد و از توپ به دروازهٔ حریف نزدیک تر باشد و کمتر از دو بازیکن بین او و دروازۀ حریف قرار گرفته باشد. وضعیت فاصلهٔ مساوی با دومین بازیکن حریف نزدیک به دروازه حریف آفساید محسوب نمی‌شود. در سال ۲۰۰۵ بورد بین‌المللی فوتبال تصمیم جدیدی در مورد قانون آفساید تصویب کردند : نزدیک تر بودن به دروازهٔ حریف به معنای این است که هر قسمت از سر، بدن و یا پای بازیکن که از توپ و دومین بازیکن حریف نزدیک تر به دروازهٔ حریف باشد. در این تعریف بازوها شامل نمی‌شوند.

اوت:

پرتاب توپ اوت روشی برای شروع مجدد بازی محسوب می شود.
از پرتاب توپ اوت، گل محسوب نمی شود.
پرتاب توپ اوت اعلام می شود.

وقتیکه تمام توپ از روی خط طولی، خواه از روی زمین یا هوا عبور کند.

از نقطه ای که توپ از خط طولی عبور کرده، پرتاب انجام می شود.

پرتاب توسط بازیکن مقابل بازیکنی که آخرین بار، توپ را لمس کرده انجام می شود.

چگونگی اجرا:

در لحظه پرتاب توپ، پرتاب کننده باید
صورتش به طرف زمین باشد
قسمتی از هر پای او روی خط طولی یا روی زمین خارج از خط طولی باشد
از هر دو دست برای پرتاب استفاده کند
توپ از پشت و بالای سر پرتاب شود
بازیکن پرتاب کننده توپ اوت، نمی تواند توپ را لمس کند تا توپ بوسیله بازیکن دیگر بازی شود. توپ وقتیکه وارد زمین شد در بازی خواهد بود. 

پرتاب اوت بوسیله بازیکن دیگری جز دروازه بان:

اگر بعد از اینکه توپ در جریان بازی قرار گرفت، پرتاب کننده توپ را قبل از تماس با بازیکن دیگر، برای بار دوم (جز دستهایش) لمس کند
یک ضربه آزاد غیر مستقیم برای تیم مقابل اعلام و این ضربه از محلی که خطا اتفاق افتاده، زده می شود.
اگر بعد از اینکه توپ در جریان بازی قرار گرفت، پرتاب کننده توپ را قبل از تماس بازیکن دیگر عمدا" با دست لمس کند.

یک ضربه آزاد غیر مستقیم برای تیم مقابل اعلام، و این ضربه از محلی که خطا اتفاق افتاده، زده می شود.

در صورتیکه خطا در داخل محوطه جریمه پرتاب کننده اتفاق بی افتند، یک ضربه پنالتی برای تیم مقابل اعلام می شود.

پرتاب اوت توسط دروازه بان:

اگر بعد از این که توپ در جریان بازی قرار گرفت، دروازه بان توپ را قبل از تماس با بازیکن دیگر، برای بار دوم (جز با دستهایش) لمس کند.

یک ضربه آزاد غیر مستقیم برای تیم مقابل اعلام می گردد، و این ضربه از محلی که خطا اتفاق افتاده، زده می شود.
اگر بعد از اینکه توپ در جریان بازی قرار گرفت، دروازه بان توپ را قبل از تماس با بازیکن دیگر، عمدا" با دستهایش لمس کند.
اگر خطا در خارج از محوطه جریمه دروازه بان اتفاق بی افتد، یک ضربه آزاد مستقیم برای تیم مقابل اعلام، و این ضربه از محلی که خطا اتفاق افتاده، زده می شود.

اگر خطا در داخل محوطه جریمه اتفاق افتد، یک ضربه آزاد مستقیم برای تیم مقابل اعلام، و این ضربه از محلی که خطا اتفاق افتاده، زده می شود.
اگر بازیکن حریف به منظور گیج کردن پرتاب کننده رفتار غیر منصفانه ای داشته باشد یا برای او مانع ایجاد کند.

به دلیل رفتار غیر ورزشی، اخطار – کارت زرد – می گیرد.
پرتاب بوسیله بازیکنی از دسته مقابل انجام خواهد شد.

پنالتی:

اگر یک ضربه پنالتی، در پایان هر نیمه یا پایان وقت اضافی اتفاق بیفتد، اجازه داده می شود که ضربه پنالتی زده شود.

با مشخص شدن نتیجه ضربه پنالتی مسابقه تمام می شود.

کرنر:

در صورتی که توپ به یکی از بازیکنان تیم مدافع برخورد کند و از خط عرضی زمین بگذرد تیم مهاجم باید توپ را جلوی پرچم کرنر بکارد و یک ضربه ی کرنر بزند..کرنر به معنای گوشه است

زمان بازی:

هر مسابقه ی فوتبالدر دو نیمه ی 45 دقیقه ای برگزار میشود.زمان استراحت بین دو نیمه 15 دقیقه است.در پایان هر نیمه داور چهارم از بیرون از زمین دقایق تلف شده را به اطلاع نفرات داخل میدان میرساند.این زمان به 45 دقیقه هر نیمه اضافه میشود...در صورت تساوی دو تیم در یک بازی حذفی بازیکنان مسابقه را رد رو وقت اضافی 15 دقیقه ای بدون استراحت ادامه میدهند.

 

ضربه آزاد مستقیم

اگر بازیکنی هر یک از شش خطای زیر را به طریقی که به تشخیص داور با بی ملاحظگی و با استفاده از نیروی بیش از حد انجام دهد، یک ضربه آزاد مستقیم به نفع تیم مقابل اعلام خواهد شد:

لگد زدن و یا اقدام به لگد زدن حریف

پشت پا زدن و یا اقدام به پشت پا زدن حریف

پریدن روی بازیکن حریف

تنه زدن به حریف

زدن و یا اقدام به زدن حریف

هل دادن حریف

اگر بازیکنی، هر یک از چهار خطای زیر را مرتکب شود، یک ضربه آزاد مستقیم برای تیم مقابل اعلام خواهد شد:

تکل روی حریف، برای کسب توپ در شرایطی که قبل از لمس توپ با حریف برخورد کند.

گرفتن حریف

تف انداختن روی حریف

دست زدن عمدی به توپ)جز برای دروازه بان در داخل محوطه جریمه خود)

یک ضربه آزاد مستقیم از محلی که خطا اتفاق افتاده زده می شود.

 

ضربه آزاد غیر مستقیم 

اگر بازیکنی به تشخیص داور، هریک از خطاهای زیر را مرتکب شود، یک ضربه آزاد غیرمستقیم به نفع تیم مقابل اعلام می شود:

 

بازی کردن به نحو خطرناک

سد کردن حریف

جلوگیری از رها کردن توپ با دست توسط دروازه بان

بازیکن هر خطای دیگری که در قانون 12 پیش بینی نشده باشد انجام دهد، و بازی برای دادن اخطار یا اخراج متوقف شود، ضربه آزاد غیرمستقیم از محلی که خطا اتفاق افتاده اجرا می شود.

یا اگر دروازه بان در داخل محوطه جریمه خود، هر یک از پنج خطای زیر را انجام دهد:

چنانچه دروازه بان توپ را بیش از 6 ثانیه در اختیار داشته باشد.

بعد از رها کردن توپ، قبل از اینکه توپ توسط بازیکن دیگری لمس شده باشد، آن را دوباره با دستهایش لمس کند.

چنانچه توپ عمداً توسط بازیکن همدسته دروازه بان با پا به طرف او زده شد و توپ را با دستهایش لمس نماید.

توپ را از پرتاب اوت توسط همدسته اش با دستهایش لمس نماید. (بجز دروازه بان در محوطه جریمه خودش)

 

کارت زرد و قرمز:

اگر بازیکنان در همگام مسابقه رفتارهای خشن داشته باشند کارت های زرد و قرمز دریافت خواهند کرد..کارت زرد نشانه ی اخطار داور به بازیکن خطاکار است.در صورتی که بازیکنی دومین کارت زرد را دریافت کند داور کارت قرمز را به نشانه ی خروج او از زمین نشان خواهد داد.هیچ کس نمیتواند جایگزین بازیکن اخراجی شود.حتی اگر دوازه بان اخراج شود..تیم فقط میتواند یکی از بازیکنان خود را تعویض کند و دروازه بان جدیدی را به میدان بیاورد.به این ترتیب تیم با یک بازیکن کمتر به مسابقه ادامه می دهد.

در صورت خشونت بیش از حد یک بازیکن داور میتواند مستقیما به او کارت قرمز بدهد.

بازیکنی که در یک بازی اخراج شده باشد در مسابقه ی بعدی تیم خود حق بازی ندارد.

در مسابقاتی که هر تیم بیش از یک بازی انجام میدهد در صورتی که بازیکن تیمی در دو بازی جداگانه دو کارت زرد دریافت کرده باشد اجازه ی حضور در بازی بعدی تیمش را نخواهد داشت.

کارت زرد و قرمز را کن آستون انگلیسی اختراع کرد.او با دیدن چراغ راهنمایی و رانندگی به فکر این ابتکار افتاد.

 

تجهیزات لازم برای فوتبال

وسایل اساسی و اجباری بازیکنان عبارتند از:

پیراهن

توپ

شورت (چنانچه از زیر شورتی گرم، شورت دوچرخه سواری) استفاده شود، می بایستی رنگ آن به رنگ اصلی شورت باشد.

جوراب ساق بلند

محافظ ساق

کفش

بازیکنانی که مجبور به استفاده از عینک می باشند، در صورتی که برای خود بازیکنان و دیگران خطرناک نبوده و تکنولوژی جدید ساخت عینکهای ورزشی را مدنظر قرار گرفته باشد، می توانند از عینک استفاده کنند.

در بارداری ممنوعیت دارد.

کالری مصرفی:

با هر ساعت ورزشفوتبال600 تا 900 کالری سوزانده میشود.

فدراسیون جهانی فوتبال :

با افزایش محبوبیت مسابقات بین‌المللی در اوایل قرن بیستم، نیاز به یک سازمان واحد برای سرپرستی و نظارت بر بازی‌های جهانی احساس شد، بنابر این فیفا در ۲۱ می۱۹۰۴ از سوی انجمن ملی فوتبال کشورهای:بلژیک، دانمارک، فرانسه٬هلند٬اسپانیا سوئد و سوئیس در پاریس تأسیس شد. (اسم فرانسوی فیفا هم به همین دلیل است و حتی در کشورهای غیر فرانسوی زبان هم استفاده می‌شود) و اولین رئیس آن هم روبرت گیرین بود.

فیفا ریاست اولین مسابقات بین‌المللی فوتبال را در سال ۱۹۰۶ بر عهده داشت، اما موفقیت کمی به دست آورد. این مسائل به همراه مسائل مالی، منجر به جایگزینی سریع دنیل بورلی وولفال انگلیسی به جای روبرت گیرین شد. با وجود عدم حضور بازیکنان حرفه‌ای فوتبال در المپیک (طبق قوانین فیفا) مسابقات فوتبال در المپیک ۱۹۰۸ لندن موفقیت بیشتری نسبت به قبل به دست آورد.

با در خواست عضویت آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۹، آرژانتین و شیلی در سال ۱۹۱۲ و کانادا و آمریکا در سال ۱۹۱۳ اعضای فیفا از اروپا فراتر رفت.

همراهی تعداد زیادی از بازیکنان در جنگ ومحدود شدن امکان مسافرت برای بازی‌های بین‌المللی باعث شد فیفا در جریان جنگ جهانی اول با مشکلات زیادی روبرو باشد. بعد از جنگ، با مرگ دنیل بورلی وولفال سازمان به وسیله هیرشمن کارل آلمانی به کار خود ادامه داد. سازمان از انقراض نجات پیدا کرد اما انگلیس به عنوان خانه فیفا (به انگلیسی: Home Nations‍) در آن زمان با اظهار بی میلی از شرکت در مسابقات بین‌المللی با دشمنان اخیر خود در جنگ جهانی ازآن کناره گیری کرد. بعدها فیفا دوباره اعضای خود را به دست آورد. مجموعه فیفا توسط موزه بین‌المللی فوتبال در انگلیس نگهداری می‌شود.

فدراسیون جمهوری اسلامی ایران :

عضویت در فیف 30 بهمن 1326 بوده است.

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران (مخفف انگلیسی: FFIRI، کد فیفا: IRN)‏ یک سازمان مردم‌نهاد در ایران است که امور مربوط به فوتبال در ایران را اداره می‌کند.

فدراسیون فوتبال ایران در سال ۱۳۲۵ خورشیدی تأسیس شده، از سال ۱۹۴۸ عضو فیفا و از سال ۱۹۵۸ عضو ای‌اف‌سی می‌باشد. فدراسیون فوتبال ایران همچنین عضو مؤسس فدراسیون فوتبال غرب آسیا در سال ۲۰۰۱ بوده‌است، نهادی که در سال ۲۰۱۴ از عضویت آن خارج شد و با اقدام به تأسیس فدراسیون فوتبال مرکز آسیا به عضویت آن در آمد.

 

 

این نهاد مالک قانونی برند و نشان تجاری تیم ملی فوتبال ایران است.

اطلاعات تخصصی

زمان کلاس
60 دقیقه
سن و جنسیت
12 _10 سالگی , بانوان و آقایان
ماهیچه هدف
  • تمام اعضای بدن
تجهیزات لازم
  • پیراهن
  • توپ
  • محافظ ساق
  • کفش
  • جوراب
در بارداری
ممنوعیت دارد
کالری مصرفی
600

فدراسیون


ورزش های مشابه